TULTEC - antibakteriální, antivirotická a antifungální nanovrstva

Popis technologie


Název technologie: TULTEC - antibakteriální, antivirotická a antifungální nanovrstva
Motivace: Tato technologie vznikla jako odpověď na antibakteriální rezistenci a problémy, které způsobují rezistentní bakteriální kmeny v nemocnicích. Naši vědci vynalezli nanovrstvu, která se dá aplikovat na velké množství materiálů a tyto bakterie eliminuje. Stejně tak eliminuje viry a plísně.
Popis: Základem technologie je sol (roztok), který se po odmaštění povrchu na tento povrch nanese, následně se polymeruje při teplotě 80 až 180 °C po dobu 30 min až 6 h nebo fotoiniciovanou polymerací po dobu 1 s až 3 h. Po tomto ošetření pak neviditelná vrstva chrání daný materiál po dobu několika měsíců před bakteriemi, viry a plísněmi. Přesná délka doby ochrany záleží na typu materiálu a vlivech, kterým je materiál vystaven. Nanovrstva je zdravotně nezávadná.
Komerční využití: Technologii je možné využít na jakýkoliv povrch, který chceme chránit před bakteriemi, viry a plísněmi. Jednou možností je zavedení do výroby, kdy výrobce při výrobě aplikuje nanovrstvu na své produkty a následně je prodává již chráněné. Další možností je aplikace nanovrstvy do prostor např. nemocnic, školních zařízení či jiných frekventovaných míst.
Status IP ochrany: Uděleny české patenty CZ 303250, CZ 303861 a CZ 305045, světová priorita WO 2013174356 a evropský patent EP2852630.
Fáze vývoje technologie:

Fáze 4

Odpovídá TRL 7 a TRL 8

Přechod od prototypu ke konečné, zcela funkční podobě. V této fázi je již prototyp zcela otestován, případně je technologie certifikována a je připravena k masovému nasazení.

  • TRL 7 je fáze, kdy je již prototyp zcela funkční. Nevyžaduje již odborné a speciální zacházení a je připraven pro zacházení běžným uživatelem
  • TRL 8 představuje fázi, v níž je již vývoj technologie zcela ukončen, případně je technologie certifikována. K technologii jsou zpracovány výrobní, provozní a servisní postupy a vše je připraveno pro masovou výrobu a použití
Strategie pro hledání partnera: Investice Spin-off Spolupráce
Další informace:
Ilustrační obrázky: Žádný obrázek není vložen
Kategorie: Věda o životě a zdraví Nanotechnologie Chemie
Vlastník technologie: Technical University in Liberec
Zpět na přehled

Instituce

Zaujala Vás technologie?

Pro více informací o technologii, prosím, kontaktujte vlastníka vyplněním a odesláním kontaktního formuláře.

(např: info@domena.cz)