Přepravní rollkontejner

Popis technologie


Název technologie: Přepravní rollkontejner
Motivace: Kurýrní služby, v současnosti velmi využívaná forma doručování zásilek, využívají pro rozvoz dodávky jednotných rozměrů. Zásilky jsou ve voze srovnány jen zhruba v pořadí dle doručovací trasy, bez zvláštního zřetele na třídění. Tento způsob ukládání zásilek vede k prodlužování doručovací doby z důvodu prodlevy při hledání příslušné zásilky. Uvedený problém může vyřešit technický prostředek, na kterém jsou zásilky přehledně uspořádány. Jde o tzv. rollkontejner, přepravní "skřín", která je uzpůsobena rozměrům kurýrního vozu.
Popis: Předmětem řešení je speciálně vyvinutý technický prostředek (rollkontejner), který je rozměrově uzpůsobený tak, aby odpovídal parametrům běžně používaných kurýrních vozidel z hlediska ložné plochy, velkosti nakládacích otvorů, ložného prostoru a kotvících bodů, které slouží pro upevnění nákladu. Čelní strana technického prostředku je vybavena speciálním systémem uzávěrů, které lze velmi snadno a rychle otevřít, ale jsou zároveň schopny účinně zabránit vypadávání zásilek během manipulace a přepravy. Boční a zadní stěna je pak opatřena speciálním systémem odlehčených bariér, aby celková hmotnost rollkontejneru byla co nejnižší. Obě boční strany jsou pak na čelních sloupcích vybaveny inovativním systémem pro rychlé a bezpečné ukotvení rollkontejneru na ložné ploše vozidla. Technický prostředek je přitom navržen tak, aby zásilky mohly být rychle identifikovány, což značně urychlí a usnadní vykládku u zákazníka. Díky kolovému podvozku každého technického prostředku je možné nakládat všechny zásilky hromadně bez nutnosti užití dalších manipulačních prostředků. Manipulace může být prováděna jak ve vozidle, tak na expediční ploše při přípravě zásilek pro jednotlivé rozvozové linky. Mezi hlavní přednosti řešení patří nízké pořizovací náklady, navýšení ložné kapacity rozvozových vozidel, významné snížení časových nároků na ložné operace, ergonomický, bezpečný, ekonomický a velmi rychlý systém kotvení rollkontejnerů na ložné ploše vozidla, zvýšení bezpečnosti přeprav zásilek (ochrana před poškozením) a nízká hmotnost.
Komerční využití: Řešení je určeno pro logistické operátory, kteří poskytují na trhu služby v oblasti přeprav kusových zásilek (DHL, PPL, Geis, TNT, Zásilkovna, Česká pošta a další).
Status IP ochrany: Průmyslové vzory Společenství, č. 008591416-0001, č 008591416-0002.
Fáze vývoje technologie:

Fáze 3

Odpovídá TRL 5 a TRL 6

Validace technologie a její přenesení do reálného prostředí. Testování technologie mimo laboratoř a její úprava pro externí podmínky.

  • TRL 5 představuje stav, kdy jsou známy výsledky testů z reálného prostředí, a existuje představa, jak se vypořádat s nalezenými problémy (existují-li)
  • TRL 6 je stav, kdy již existuje zcela funkční prototyp, který je schopen plnit všechny své funkce
Strategie pro hledání partnera: Licencování
Další informace: Průmyslové vzory Společenství jsou dva. Jeden vzor popisuje rollkontejner s pevnými lokacemi, tedy policemi nastavenými na jednu výšku, druhý vzor popisuje rollkontejner s pohyblivými lokacemi, tedy policemi nastavitelnými na různé možnosti výšky.
Ilustrační obrázky: Žádný obrázek není vložen
Kategorie: Inženýrství
Vlastník technologie: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Zpět na přehled

Instituce

Zaujala Vás technologie?

Pro více informací o technologii, prosím, kontaktujte vlastníka vyplněním a odesláním kontaktního formuláře.

(např: info@domena.cz)