Testování proti-přenosových látek na klíšťatech

Popis technologie


Název technologie: Testování proti-přenosových látek na klíšťatech
Motivace: Pro rutinní testování vakcín a přípravků bránících přenosu borelií je nutná dostatečná kapacita chovného zařízení a spolehlivý laboratorní přenosový model. Vzhledem k odlišné biologii amerických klíšťat Ixodes scapularis nelze využít americký přenosový model v evropských podmínkách. Pro produkci klíšťat a testování preparátů se využívají laboratorní zvířata - nelze realizovat paralelní testování různých látek či koncentrací a negativní vliv má také manipulace a narkotizace zvířete.
Popis: Unikátní přenosový model slouží pro rutinní testování vakcín a přípravků bránících přenosu borelií. Membránové krmení klíšťat umožňuje testování bez použití laboratorních a experimentálních zvířat.

Prezentovaná technologie a postupy umožňují dodat vajíčka, larvy, nymfy i dospělé jedince klíšťat (samce, samice či páry) se specifickým patogenem i bez patogenu. Přenosový model je využitelný pro evropské klíště Ixodes ricinus a evropské kmeny borelií (zejména Borrelia afzelii - nejčastější původce boreliozy v Evropě).


Membránové krmení klíšťat je řešení, které zjednodušuje celý proces produkce a testování proti-klíšťových preparátů a vakcín bez nutnosti manipulace se zvířetem či narkotizace. Systém membránového krmení umožňuje pracovat se všemi vývojovými stádii klíšťat a paralelně testovat různé látky či jejich různé koncentrace.

Hlavní výhody
• Know-how a personální i přístrojové vybavení K produkci klíšťat se specifickým patogenem i bez patogenu.
• Přenosový model využitelný pro evropské klíště a evropské kmeny borelií.
• Etické a finančně méně náročné: testování proti-klíšťových preparátů a vakcín bez použití experimentálních zvířat.
• Práce se všemi vývojovými stádii klíšťat včetně nymf, které jsou nejrizikovějším stadiem při přenosu infekčních onemocnění.

Komerční využití: • Zdroj klíšťat a etické testování v rámci projektů zaměřených na klíšťata a klíšťaty přenášené patogeny - všechna vývojová stadia
• Servisní platforma pro aplikovaný a smluvní výzkum.
• Tržní nika - pathogen-transmission testování
Status IP ochrany: Průmyslově-právní ochrana: Užitné vzory
PUV 2017-34038 Zařízení pro chov a testování klíšťat
PUV 2018-35307 Krmítko pro chov a testování klíšťat ve stádiu larev a nymf
Fáze vývoje technologie:

Konečná fáze

Technologie už je rutinně využívána.

Strategie pro hledání partnera: Spolupráce
Další informace: Sbírka druhů klíšťat zahrnuje evropské druhy, ale disponuje i druhy americkými, africkými a dalšími, z nichž část představuje i významné invazní druhy:
Ixodes ricinus, Ixodes scapularic, Ixodes hexagonus, Dermacentor marginatus, Dermacentor reticulatus, Rhipicephalus appendiculatus, Rhipicephalus pulchellus, Hyalomma aegypticum, Ornithodoros moubata
Ilustrační obrázky:
Kategorie: Životní prostředí a klima Farmacie
Vlastník technologie:
Zpět na přehled

Instituce

Zaujala Vás technologie?

Pro více informací o technologii, prosím, kontaktujte vlastníka vyplněním a odesláním kontaktního formuláře.

(např: info@domena.cz)