Přepravní eko palety z papírové lepenky

Popis technologie


Název technologie: Přepravní eko palety z papírové lepenky
Motivace: Motivací pro vývoj této technologie byla v hlavním případě rezonance na rozvoj e-commerce a závratná potřeba přepravních palet. Zároveň byl zvolen moderní přístup, tedy přístup, který upřednostňuje udržitelnost a ekologičnost a to jak výroby, tak konečného výrobku.
V současné době jsou nejběžněji používané dřevěné palety předepsané velikosti, případně jsou využívány plastové palety, které jsou dostupné v různých velikostech. Jsou již využívané i papírové palety, ale u současných papírových palet je garantováno pouze 1 použití.
Popis: Jde o inovativní konstrukční koncept výroby přepravních papírových palet. Výroba je řešena tak, že jsou jednotlivé tvarové výseky lepeny v sérii za sebou. Vznikne tak dvoucestná přepravní paleta, která může být manipulována nízkozdvižnými a vysokozdvižnými vozíky bez omezení. Paleta je vhodná pro distribuční logistické procesy a na rozdíl od standardních papírových palet je určena i pro vícenásobné použití, přičemž v rámci testů zvládla minimálně 10 cyklů. Výhodou je možnost snadného a nákladově efektivního přizpůsobení velikosti palety dle potřeby.
Jde o plně recyklovatelné palety vytvořené z odpadové papírové lepenky s nosností více jak 600 kg a vážící méně jak 20 kg.
Podobný koncept lepenkové přepravní palety není v současné době pro uživatele na trhu dostupný. Jde o zcela inovativní přístup při využití odpadové papírové lepenky, která by už nebyla jiným způsobem využita a je z ní vyrobena přepravní paleta pro několik dalších použití.
Řešení je ve fázi procesu průmyslově právní ochrany, ale i nadále pokračuje dolaďování prototypů s ohledem na další snížení jejich hmotnosti a materiálové náročnosti výroby. Základní koncept je finální a otestovaný v praxi s tím, že další varianta pro testování je v přípravě.
Komerční využití: Řešení je využitelné pro paletovou přepravu zboží do cca 600kg. Výhodou pro přepravce je nízká hmotnost palet a v případě potřeby jednoduché přizpůsobení velikosti palety.
Status IP ochrany: Užitné vzory ve fázi přihlášek, č. 2022-39950 a č.2022-39952
Fáze vývoje technologie:

Fáze 4

Odpovídá TRL 7 a TRL 8

Přechod od prototypu ke konečné, zcela funkční podobě. V této fázi je již prototyp zcela otestován, případně je technologie certifikována a je připravena k masovému nasazení.

  • TRL 7 je fáze, kdy je již prototyp zcela funkční. Nevyžaduje již odborné a speciální zacházení a je připraven pro zacházení běžným uživatelem
  • TRL 8 představuje fázi, v níž je již vývoj technologie zcela ukončen, případně je technologie certifikována. K technologii jsou zpracovány výrobní, provozní a servisní postupy a vše je připraveno pro masovou výrobu a použití
Strategie pro hledání partnera: Investice Co-development Licencování
Další informace:
Ilustrační obrázky:
Kategorie: Inženýrství
Vlastník technologie: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Zpět na přehled

Instituce

Zaujala Vás technologie?

Pro více informací o technologii, prosím, kontaktujte vlastníka vyplněním a odesláním kontaktního formuláře.

(např: info@domena.cz)