Hlavokrční ortéza

Popis technologie


Název technologie: Hlavokrční ortéza
Motivace: Některá neurologická onemocnění se projevují slabostí části svalstva šíje, což způsobuje nepřiměřené zakřivení v oblasti krční páteře (syndrom spadlé hlavy). Vznikají tak potíže s příjmem potravy a riziko jejího vdechnutí, poruchy polykání a celkové snížení kvality života i při běžných denních činnostech jako je čtení, práce na počítači nebo sledování televize. Jednou z nejčastějších příčin těchto obtíží je neurodegenerativní onemocnění amyotrofická laterální skleróza (ALS). U nemocných dochází k postupné progresivní svalové slabosti, včetně postižení dýchacích svalů. To vše se děje při zachování psychických i mentálních schopností.
Incidence ALS v populaci celosvětově je 1 – 2 : 100 000 a to poměrně uniformně napříč národnostmi. Každoročně jen v ČR přibyde asi 200 případů pacientů s ALS. V rámci spolku Alsa, který v ČR sdružuje klienty s ALS a osoby o ně pečující je registrováno cca 800 osob s ALS.
Na vývoji hlavokrční ortézy se podíleli fyzioterapeuti ze spolku Alsa.
Popis: Řešením je nově vyvinutá pomůcka zhotovená z kombinace plastových, hliníkových a textilních materiálů, která prostřednictvím dlahy přiložené a fixované k hlavě a trupu zajistí vzpřímené postavení hlavy a krku a stabilitu páteře. Upevnění ortézy k tělu i hlavě zajišťují nastavitelné popruhy a suché zipy. Vzpřímená poloha hlavy snižuje riziko vdechnutí potravy a zároveň umožní uživateli provádět úkony běžných denních činností. Velkou výhodou pomůcky je snadná manipulace a údržba a možnost individuální výroby, přímo dle dispozic uživatele. Velkou konkurenční výhodou ortézy je fakt, že žádná jiná pomůcka, která by zajistila vzpřímené držení hlavy tak, aby bylo zachováno bezpečné polykání a kvalita života, na trhu v ČR není dostupná. V současné době používané fixační límce sice polohu hlavy stabilizují, podepření brady však zároveň znesnadňuje otevírání úst a žvýkání.
Komerční využití: Pomůcka je určena do zařízení akutní a následné lůžkové péče, rehabilitačních ústavů, ústavů sociální péče i do domácího prostředí. Pomůcku může jednoduše používat jak odborný zdravotnický personál, tak i pečující osoby v domácím prostředí. Na jejím vývoji se podíleli fyzioterapeuti ze spolku Alsa. Pomůcka je pacientům plně hrazena ze zdravotního pojištění ve formě individuálně vyráběného zdravotnického prostředku.
Status IP ochrany: Evropský průmyslový vzor (EUIPO 8597157), český průmyslový vzor (č. 37908).
Fáze vývoje technologie:

Fáze 2

Odpovídá TRL 3 a TRL 4

Výzkum proveditelnosti. Dochází k reálnému návrhu technologie a k prvotním testům v laboratoři vedoucím k upřesnění požadavků na technologii a jejích schopností.

  • TRL 3 představuje ucelenou představu na technologii s návrhem konkrétních kroků, testů a experimentů, které bude třeba uskutečnit, aby se ověřilo, že je nápad reálný
  • TRL 4 je ověření funkčnosti v laboratoři. Výsledkem TRL 4 představuje tzv. Proof-of-Concept. Technologie je tedy navržena a je ověřena její funkčnost v omezených podmínkách
Strategie pro hledání partnera: Investice Licencování Spolupráce
Další informace: Pomůcka je individuálně vyráběným zdravotnickým prostředkem na zakázku. Její výroba je možná na základě předpisu od odborného lékaře a po schválení revizním lékařem dle dispozic budoucího uživatele. Nevýhradní licence k výrobě uzavřena s Technicko - protetickou péčí Malík a spol. , s.r.o. Hradec Králové. Technologii je možné licencovat dalším výrobcům regionálních protetik.
https://ctbt.cz/headneckbrace.html
Ilustrační obrázky:
Kategorie: Věda o životě a zdraví
Vlastník technologie: Fakultní nemocnice Hradec Králové
Zpět na přehled

Instituce

Zaujala Vás technologie?

Pro více informací o technologii, prosím, kontaktujte vlastníka vyplněním a odesláním kontaktního formuláře.

(např: info@domena.cz)