Látky rostlinného původu proti zubnímu kazu

Popis technologie


Název technologie: Látky rostlinného původu proti zubnímu kazu
Motivace: Využití přírodních látek v oblastech jako jsou kosmetické a hygienické přípravky, představuje v posledních letech vysoce diskutovanou problematiku. V případě, že se jedná o použití takových přírodních surovin, které je navíc možné získávat lokálně, resp. v místě výroby, představuje taková produkce navíc velmi ekologický přístup.
Popis: Během našich výzkumů přírodních látek na Univerzitě Palackého v Olomouci jsme zjistili, že směs derivátu kyseliny skořicové s určitým rostlinným extraktem vykazuje synergickou antimikrobiální aktivitu vůči S. mutans a dalším mikroorganismům, které se podílí na tvorbě zubního kazu. Tato směs je tedy vhodná k využití v ústních vodách a zubních pastách. Účinek takových hygienických přípravků vykazuje srovnatelné nebo lepší účinky než běžně používané látky, navíc s přidanou hodnotou synergického efektu obou složek a využívání lokálně vyprodukovaných plodin a přírodních látek.

Vzhledem k tomu, že není ekonomicky výhodné získávat dané deriváty z přírodních materiálů, vyvinuli jsme způsob syntetické výroby, který umožňuje produkci ve větším měřítku při zajištění rozumných výrobních nákladů. Synteticky vyrobené deriváty jsme pak společně s přírodními rostlinnými extrakty úspěšně otestovali a prokázali jsme jejich účinek, což bylo podpořeno dvěma funkčními vzorky prokazujícími zapracovatelnost do základů ústní vody a zubní pasty a výsledky testů těchto vzorků nebo jednotlivých komponent směsi. Jednalo se především o testy in vitro kožní dráždivosti látky, testy účinnosti konzervačního systému, testy cytotoxicity, stabilitní studie a senzorické testy chuti.
Komerční využití: V rámci komerčního využití cílíme především na výrobce hygienických potřeb, jako jsou ústní vody, zubní pasty, apod. Díky srovnatelnému nebo lepšímu účinku v porovnání s běžně používanými látkami a přírodním původem se jedná o zajímavou alternativu.
Status IP ochrany: česká přihláška vynálezu PV 2019-743
mezinárodní přihláška PCT/CZ2020/050011
European patent application EP20714469.2
Fáze vývoje technologie:

Fáze 3

Odpovídá TRL 5 a TRL 6

Validace technologie a její přenesení do reálného prostředí. Testování technologie mimo laboratoř a její úprava pro externí podmínky.

  • TRL 5 představuje stav, kdy jsou známy výsledky testů z reálného prostředí, a existuje představa, jak se vypořádat s nalezenými problémy (existují-li)
  • TRL 6 je stav, kdy již existuje zcela funkční prototyp, který je schopen plnit všechny své funkce
Strategie pro hledání partnera: Licencování Spolupráce
Další informace: Naším záměrem je nalézt komerčního partnera z oblasti výroby zubních past s rostlinnými extrakty s omezeným nebo žádným využitím chemických látek, který by využil potenciálu prokázaného synergického efektu vyvinutého derivátu kyseliny skořicové a rostlinných extraktů.
Ilustrační obrázky: Žádný obrázek není vložen
Kategorie: Výroba potravinářských výrobků
Vlastník technologie: Univerzita Palackého v Olomouci
Zpět na přehled

Instituce

Zaujala Vás technologie?

Pro více informací o technologii, prosím, kontaktujte vlastníka vyplněním a odesláním kontaktního formuláře.

(např: info@domena.cz)