Helma s vícesměrovým systémem zavěšení a postup montáže helmy

Popis technologie


Název technologie: Helma s vícesměrovým systémem zavěšení a postup montáže helmy
Motivace: V současné době většina přileb (motocyklové, cyklistické, sportovní) chrání pouze před lineárním zrychlením rozptýlením energie v ochranné vrstvě pěnového polystyrenu (EPS) a to během jak normálních tak i tangenciálních nárazů. Tento stav vyjadřuje současná norma ECE R22.05 pro zkoušení přileb. Nová norma ECE R22.06 ovšem očekává, že přilby certifikované pro motocykly budou chránit také před rotačním zrychlením vyvolaným šikmým nárazem. Při těchto nárazech již ochranná vrstva EPS jezdce neochrání. Náš vynález přináší inovativní řešení, které pomáhá minimalizovat následky těchto nárazů.
Popis: Vynález představuje přilbu se speciálním systémem zavěšení na bázi spojek přenášejících jedině tažné napětí (tensegritni spojka). Vynález by mohl přinést na trh novou přilbu, která bude splňovat podmínky na ochranu před rotačním zrychlením (dle normy ECE R22.06). Výhodou nové konstrukce je možnost relativního pohybu mezi vnitřní a vnější skořepinou přilby. Nepřímé (závěsné) spojení mezi vnitřní a vnější skořepinou umožňuje, aby se vnější skořepina otáčela samostatně, než se pohyb přenese na vnitřní skořepinu (v případě šikmého nárazu) a následně na hlavu a mozek. Nepřímé spojení je realizováno speciální konstrukcí přilby, kde je vnější a vnitřní skořepina spojena pouze tensegritovými spojkami a vnitřní vrstva není připevněna k měkké vrstvě (tato vlastnost umožňuje relativní rotaci mezi vnitřní a vnější skořepinou). Tensegrity spojky zároveň zachovávají strukturální integritu přilby. Toto spojení by mohlo snížit rotační zrychlení, které hlava a mozek řidiče utrpí při šikmém nárazu. Ochrana našeho inovativního řešeni problému je aktuálně ve stavu zveřejněné České (2021-499) a PCT patentové přihlášky.
Komerční využití: Aplikace na nové typy motocyklových přileb pro splnění normy ECE R22.06. (pro vyrobce prileb jako : AGV, Shubert, SHOEI)
Status IP ochrany: Zveřejněna PCT přihláška a udělený český petent č. 309734
Fáze vývoje technologie:

Fáze 2

Odpovídá TRL 3 a TRL 4

Výzkum proveditelnosti. Dochází k reálnému návrhu technologie a k prvotním testům v laboratoři vedoucím k upřesnění požadavků na technologii a jejích schopností.

  • TRL 3 představuje ucelenou představu na technologii s návrhem konkrétních kroků, testů a experimentů, které bude třeba uskutečnit, aby se ověřilo, že je nápad reálný
  • TRL 4 je ověření funkčnosti v laboratoři. Výsledkem TRL 4 představuje tzv. Proof-of-Concept. Technologie je tedy navržena a je ověřena její funkčnost v omezených podmínkách
Strategie pro hledání partnera: Licencování Spolupráce
Další informace: https://patentscope.wipo.int/search/en/detail.jsf?docId=CZ398103878&_cid=P20-LLUIJ0-68470-1
Ilustrační obrázky:
Kategorie:
Vlastník technologie: Západočeská univerzita v Plzni
Zpět na přehled

Instituce

Zaujala Vás technologie?

Pro více informací o technologii, prosím, kontaktujte vlastníka vyplněním a odesláním kontaktního formuláře.

(např: info@domena.cz)