Depozice silných ochranných a funkčních vrstev radiofrekvenčním plazmatem

Popis technologie


Název technologie: Depozice silných ochranných a funkčních vrstev radiofrekvenčním plazmatem
Motivace: Technologie žárového nanášení jsou rozšířenou skupinou metod pro depozici relativně silných povrchových vrstev. Ty mohou chránit komponenty před účinky mechanického poškozování (třením, otěrem, ale např. i kavitací), chemickým poškozením (odolnost proti korozi, či kyselinám a zásadám), či např. působení vysokých teplot (řádově až tisíce stupňů Celsia). Vrstvy deponované těmito technologiemi však mohou trpět nedostatky, z nichž nejzávažnější je oxidace zpracovávaných materiálů, znemožňující práci např. s čistými kovy a mnoha slitinami.
Popis: Nabízíme k využití zařízení, které umožnuje depozici relativně silných (0.1-3 mm) vrstev pro ochranu komponent před mechanickým, chemickým či tepelným poškozením. Na rozdíl od generačně starších metod zařízení pracuje v ochranné atmosféře a umožňuje pracovat i s materiály citlivými na oxidaci (čisté kovy a slitiny).

V ČR unikátní technologie radiofrekvenčního plazmatu pracuje v ochranné atmosféře (největší rozdíl od zavedených, generačně starších technologií šopování, metalizace, atmosférického plazmatu, či HVOF) a dovoluje tedy pracovat s materiály citlivými na oxidaci (čisté kovy a slitiny). Tím zásadně posouvá aplikovatelnost a využitelnost pro průmyslovou výrobu.

Hlavní výhody:
• Možnost depozice čistých kovů a slitin
• Možnost depozice keramických materiálů
• Depozice vrstev velkých tlouštěk (řádově až milimetry), nedosažitelných metodami PVD, CVD, MS, HIPIMS
• Rychlá depozice (řádově jednotky minut)
Komerční využití: Depozice ochranných vrstev na zatěžované komponenty má široké využití zahrnující oblasti, jako je automobilový průmysl, letectví, železnice, kosmonautika, hutní a těžební průmysl, energetika, chemický průmysl, lékařství, strojírenství, potravinářství, papírenský průmysl, sklářství.

Nabízíme využití zařízení pro depozice vrstev na dodané komponenty. Dále nabízíme vývoj prototypů či funkčních vzorků formou dlouhodobé, intenzivní spolupráce, podpořený detailními analýzami dostupnými na naší instituci (mikroskopie, chemické analýzy, mechanické vlastnosti, teplotní vlastnosti).
Status IP ochrany:
Fáze vývoje technologie:

Fáze 3

Odpovídá TRL 5 a TRL 6

Validace technologie a její přenesení do reálného prostředí. Testování technologie mimo laboratoř a její úprava pro externí podmínky.

  • TRL 5 představuje stav, kdy jsou známy výsledky testů z reálného prostředí, a existuje představa, jak se vypořádat s nalezenými problémy (existují-li)
  • TRL 6 je stav, kdy již existuje zcela funkční prototyp, který je schopen plnit všechny své funkce
Strategie pro hledání partnera: Spolupráce
Další informace: Technické parametry
• Maximální výkon hořáku 15 kW (lze tavit i vysokotavitelné kovy, např. W)
• Axiální podávání materiálu (rovnoměrnější prohřev)
• Inertní až redukční atmosféra (Ar+H2)

Odborný garant: Ing. Jan Čížek, Ph.D. z Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, v.v.i.
Ilustrační obrázky:
Kategorie: Chemické inženýrství a bioinženýrství
Vlastník technologie: Ústav fyziky plazmatu AV ČR, v. v. i.
Zpět na přehled

Instituce

Zaujala Vás technologie?

Pro více informací o technologii, prosím, kontaktujte vlastníka vyplněním a odesláním kontaktního formuláře.

(např: info@domena.cz)