ONKOGEL

Popis technologie


Název technologie: ONKOGEL
Motivace: Fotodynamická terapie zhoubných nádorů se stala vyspělou a rutinní terapií vybraných diagnóz rakoviny. Metvix® (Photocure) a Levulan® (Dusapharma), které jsou na bázi kyseliny δ-aminolevulové, byly v EU schváleny pro bazaliomy a aktinické keratózy. Pacienti musejí počkat 3 až 18 hodin (časový interval lék/světlo) po podání, než se použije světelná dávka 570-670 nm, která vyvolá fotodynamický účinek, který může vést k remisi nádoru nebo zpomalení růstu nádoru. Za účelem téměř okamžitého vyléčení při použití světla pro fotodynamickou terapii kůže jsme vyvinuli „ONKOGEL“, liposomální gel obsahující hydrofobní hydroxyhlinitý ftalocyanin.
Popis: Použitím patentovaného postupu mikrofluidizace se mikronizovaný prášek ve vodě nerozpustných mikrokrystalů hydroxyhlinitého ftalocyaninu smísí s amorfním lecitinem farmaceutické kvality do požadovaného pufrového roztoku.
Výsledná liposomální suspenze se pak smísí s průsvitným gelem.
V preklinickém testování na holých myších s xenotransplantovanými lidskými nádory náš patentovaný přípravek vykazoval časový interval lék/světlo 10 minut s účinností na remisi amelanotického melanomu závislou na dávce a konečnou téměř 100% účinností na remisi bazaliomu.
Výhody ONKOGELu:
- Krátký interval lék/světlo
- Ozáření 670 nm pronikající více než 2 cm do kůže nebo tkáně
- Očekávaná krátká doba odstranění nádoru
- Očekávaná vysoká účinnost
- Další generace je připravena, tj. patentovaná nanočásticová léková formulace pro vyléčení 980 nm světlem
Komerční využití: V současné době hledáme obchodního partnera, který by vypracoval vzorové lékové formulace kvalitně a s požadovaným pomocným testováním, aby mohl být Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) požádán o schválení klinického testování ve fázi I a IIa. Pokud se očekávaná vysoká účinnost léčby rakoviny kůže u lidí potvrdí, následné klinické testování může být organizováno se silným partnerem připraveným k výrobě produktu a dokončení klinického testování ve fázi IIb a fázi III za účelem registrace finální formulace léčiva.
Status IP ochrany: evropský, kanadský, norský, český patent
z PCT podání č. PCT/CZ2007/000107
Fáze vývoje technologie:

Fáze 3

Odpovídá TRL 5 a TRL 6

Validace technologie a její přenesení do reálného prostředí. Testování technologie mimo laboratoř a její úprava pro externí podmínky.

  • TRL 5 představuje stav, kdy jsou známy výsledky testů z reálného prostředí, a existuje představa, jak se vypořádat s nalezenými problémy (existují-li)
  • TRL 6 je stav, kdy již existuje zcela funkční prototyp, který je schopen plnit všechny své funkce
Strategie pro hledání partnera: Investice Co-development Licencování Spolupráce
Další informace:
Ilustrační obrázky:
Kategorie: Farmacie
Vlastník technologie: 67% Institute of Physiology of the Czech Academy of Sciences, Prague 33% RCD Limited, Dobřichovice
Zpět na přehled

Instituce

Zaujala Vás technologie?

Pro více informací o technologii, prosím, kontaktujte vlastníka vyplněním a odesláním kontaktního formuláře.

(např: info@domena.cz)