Přípravek pro léčbu či profilaxi infekcí způsobených flaviviry, zejména virem klíšťové encefalitidy

Popis technologie


Název technologie: Přípravek pro léčbu či profilaxi infekcí způsobených flaviviry, zejména virem klíšťové encefalitidy
Motivace: V současné době neexistuje žádný specifický lék na klíšťovou encefalitidu (nebo jiné flavivirové infekce). Náš přípravek ovlivňuje průběh onemocnění, prokazatelně snižuje patofyziologické účinky onemocnění a prodlužuje přežití, prozatím v laboratorním modelu myši. Díky dosaženým výsledkům u myší je zde významný potenciál ovlivnění průběhu onemocnění u lidí.
Popis: Naše plně ověřené výsledky představují nové možnosti vývoje antivirových přípravků proti viru klíšťové encefalitidy nebo jiným onemocněním způsobených flaviviry. Dalším přínosem jsou informace o zvýšeném účinku léčby interferonem (který se stále nepoužívá široce k léčbě klíšťové encefalitidy) v kombinaci se studovanými stilbeny. Stilbeny jsou přírodní sloučeniny, jinými slovy chemické látky vyskytujících se v těle rostlin a v tomto případe jsou funkčním doplňkem uvedeného přípravku.
Naše účinná kombinace látek má možnost být účinná při antivirové terapii u virových infekcí klíšťové encefalitidy s potenciálem pro použití při jiných flavivirových infekcích, jako je virus dengue nebo virus Zika.
Komerční využití: Počet osob nakažených klíšťovou encefalitidou meziročně stále roste. V roce 2019 jich bylo bezmála 800.
Léčba se v současné době omezuje pouze na úlevu od symptomů, tedy úlevy od teplot a nařizuje se absolutní klid pacienta. Účinná antivirotika pro toto onemocnění zatím neexistují.

Kompletní přípravek (obsahující také interferon) by mohl být zajímavý pro farmaceutické společnosti, které mohou vyrábět léky jako specifický lék na klíšťovou encefalitidu (nebo flavivirální infekce obecně).

Přípravky obsahující stilbeny, které by byly vyrobeny dle uvedeného přípravku mohou být vyráběny jako doplňky stravy.
Status IP ochrany: Užitný vzor č. 31559, Přípravek pro léčbu či profilaxi infekcí způsobených flaviviry, zejména virem klíšťové encefalitidy
Fáze vývoje technologie:

Fáze 2

Odpovídá TRL 3 a TRL 4

Výzkum proveditelnosti. Dochází k reálnému návrhu technologie a k prvotním testům v laboratoři vedoucím k upřesnění požadavků na technologii a jejích schopností.

  • TRL 3 představuje ucelenou představu na technologii s návrhem konkrétních kroků, testů a experimentů, které bude třeba uskutečnit, aby se ověřilo, že je nápad reálný
  • TRL 4 je ověření funkčnosti v laboratoři. Výsledkem TRL 4 představuje tzv. Proof-of-Concept. Technologie je tedy navržena a je ověřena její funkčnost v omezených podmínkách
Strategie pro hledání partnera: Co-development Spolupráce
Další informace: Testováno na myších in vivo.
Ilustrační obrázky: Žádný obrázek není vložen
Kategorie: Farmacie Výzkum a vývoj potravinářských výrobků
Vlastník technologie: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Zpět na přehled

Instituce

Zaujala Vás technologie?

Pro více informací o technologii, prosím, kontaktujte vlastníka vyplněním a odesláním kontaktního formuláře.

(např: info@domena.cz)